«Сінематека від VGL cinema»: кінородзинка на DniPRO ГогольFest

25.09.2019
об 18:31

Три дні фантастичного розмаїття сучасного мистецтва: вистави, вернісажі, перфоменси, нова опера, музика open-aire, лекції та лайфове спілкування з митцями... Найзнаніший фестиваль ГогольFest відбувся в Дніпрі з 27 по 29 вересня. Вперше фестивальна програма містила відділення сучасного українського кіно «Сінематека від VGL cinema». Особливість формату передбачала ексклюзивність показів, адже свої роботи глядачам представляли безпосередньо творці стрічок – режисери, продюсери, члени знімальних груп. 

Захід відбувався на основній локації фестивалю – на території телецентру «Суспільного ТБ» у приміщенні продакшн-студії Contrabass. Організатори потурбувалися про створення невимушеної атмосфери для глядачів та запрошених кіномитців: на гостей програми чекало легке віно від нашого партнера «Вина світу», колоритна фотозона та можливість неформального спілкування. 

  

Програму «Сінематека від VGL cinema» відкрив нічний показ стрічки молодої режисерки Марисі Нікітюк «Коли падають дерева». У 2018 році фільм уже завоював прихильність глядачів на «Берлінале» та Одеському міжнародному кінофестивалі. Цього року її представили гостям DniPRO Гоголь Fest.

  

Другий фестивальний день присвятили документальному кіно: відбулися покази-презентації трьох стрічок – «Розділові наживо» та «Тато – мамин брат» режисера Вадима Ількова та «Можливо, я повернусь» дніпровського режисера Валерія Гриценка.

  

«Розділові наживо» представили режисер Вадим Ільков, продюсерка Дар’я Бассель та оператор Олександр Течинський. Творці стрічки відкрили завісу задумів, що втілилися на екрані в кінопоезію.
«Тато – мамин брат» та «Можливо, я повернусь» – більш звичні за формою для глядача, але абсолютно різні за підходом у створенні. Перша стрічка – пронизлива історія маленької дівчинки, долею якої через хворобу матері опікується дядько. У фільмі використано складний прийом «звичної камери», коли режисер-оператор перебуває поруч з героями настільки довго, що його присутність перестають помічати і він стає «оком», яким ми бачимо історію без ретуші та прикрас.

      

«Можливо, я повернусь» компілює низку інтерв'ю із героями-українцями, які залишили країну в пошуках кращого життя за кордоном.  Ця стрічка – дебютна робота дніпрянина Валерія Гриценка. Досвід роботи в журналістиці допоміг автору розкрити болючу соціальну тему через пронизливі історії реального життя. Монтаж, звуковий ряд, драматургія розповіді, що не потребує закадрових пояснень, вивели картину за межі репортажу. Глядачі були щиро зворушені, тож дебют виявився вдалим.

  

На третій фестивальний день особливо очікували прихильники української анімації та фантастики.  І осінній дощ не став перешкодою. Відвідувачі просувалися між павільйонами, обираючи цікаві для себе події.

Перший ексклюзивний показ мультфільму «Кохання» у програмі «Сінематека від VGLcinema» викликав справжній ажіотаж. Навіть режисер анімації  Микита Лиськов відмовився від стільця на користь глядачів і  презентував стрічку стоячи. Його іронічна та водночас зворушлива анімація викликала теплу та бурхливу реакцію глядачів. У гротескно змальованих персонажах та «локаціях» гості впізнавали цілком реальні картини рідного Дніпра. Адже саме на вулицях рідного міста художник знаходив натхнення на створення стрічки. До речі, «Кохання» високо оцінили глядачі найпрестижнішого анімаційного фестивалю в Аннесі.

  

Черговий шановний та цікавий гість «Сінематека від VGLcinema» продюсер Михайло Кукса представив короткометражку в жанрі  містичного трилера «Kingdoоm». Режисером кінокартини є дніпрянин Олег Стахурський, а головну роль у стрічці виконав відомий актор Олексій Горбунов. Динамічний сюжет у гранжевих локаціях з якісними спецефектами та постпродакшеном – це свого роду візитівка можливостей студії. Але короткометражка неабияк зацікавила глядачів. За перші тижні присутності у youtube стрічка набрала понад 200 тисяч переглядів. У програмі «Сінематека від VGL cinema» її вперше можна було побачити off-line.

  

 Наостанок  на відвідувачів програми  чекав «десерт» – перегляд українського істерну «Дике поле» та лайфове спілкування з режисером Ярославом Лодигіним. До Дніпра він приїхав денним потягом, щоб особисто  представити стрічку шанувальникам кіно.

 Для пана Ярослава «Дике поле» є дебютом у повному метрі. Особливо приємним, за словами режисера, став той факт, що над створенням  кінокартини погодилася працювати команда, що зазвичай уникає співпраці з новачками. Також режисер розповів, що у кінокартині епізодичну роль зігрів Сергій Жадан. На екрані його присутність обмежується часом 13 секунд та однією реплікою. «Однак це прорив, бо в інших кінороботах Сергій з’являвся не більше ніж на 6 секунд», – сказав Ярослав Лодигін.

Гості ГогольFest віддали належне й самій кінокартині, і відвертості та безпосередності автора.